ZAMANA MEYDAN OKUYAN İLİM SEVDASI: EBU HUREYRE R.A

Ayşenur Kaplan tarafından tarihinde yayınlandı

Az sürede çok iş yapanları severiz. Ama bu alışılmışın dışında bir hikaye.

 Geç kalmışlığın pişmanlığıyla tüm imkanları seferber etmek…

 Her anı O (s.a.v) ile doldurmak…

Kişisel hayatı tamamen bir kenara bırakmak…

Hangi insan sevdiğinin sözlerini birebir ezberler ki?…

Hangi insan sevdiği için hayatını bir kenara bırakıp O (s.a.v) nereye giderse peşinden gider ki?

Hangi insan sevdiğinin sözlerini ezberlemek için açlıktan bayılacak kadar kendini unutur ki?

Dünyada böyle sadece bir insan var. Ve tabi böyle sevilen tek bir insan…

Sevilen, Allah’ın sevgilisi, kainatın Efendisi… ümmetin göz bebeği: Hz. Muhammed S.A.V

Seven ise, peygamberin ‘Ebu Hirr’ dediği, Ebu Hureyre diye tanıdığımız… hatta lakabı ismini unutturan sahabi efendimiz : Ebu Hureyre R.A

Ebu Hureyre r.a, Hayber’in fethinde Yemen’den gelerek Müslüman olmuştur. Yani hicretin 7. Yılında… Peygamber ile geçirilecek 4 yılı vardı. O da bu 4 yılda kendini Rasulullah’ın hadislerine adadı. Ne mal, ne makam ne de para ile işi oldu. Ashabın en fakiriydi bundan dolayı. Ashab-ı suffadandı. Suffada kalır, ilim ile meşgul olurdu.

Asıl adının ne olduğu ihtilaflı olmakla birlikte, Abdurrahman olduğu kuvvetli bir rivayettir. Bir gün peygamber s.a.v, Onu cübbesinde kedi taşırken görmüş ve ona, ‘Ebu Hirr’ kedicik babası demiştir. Ebu hureyre, küçükken de kedileri sevdiğinden babası da ona Ebu Hureyre demiştir. Kendisi de Rasulullah’ın verdiği bu lakabı çok sever ve kendisine ‘Ebu Hirr’ denmesinden hoşlanırdı.

Yemen’den Medine’ye geldikten sonra Rasulullah’tan hiç ayrılmadı. O (s.a.v) nun ağzından çıkan her sözü ezberledi. 4 yılda 5374 hadis rivayetiyle en çok hadis rivayet eden, muksirun diye anılan sahabilerin birincisi oldu. Diğer bir çok sahabi yanlış ezberleriz, Rasulullah’a yanlış söz isnat ederiz korkusuyla hadis rivayetinden kaçınırken, Ebu Hureyre korkusuzca ve büyük bir dikkatle hadisleri hafızasına kazımıştır. Hatta bazı günler Rasulullah’ın peşinde Hadis ezberlemekle meşgulken yemek yemeyi unutur ve açlıktan bayılırdı. Öyle bir sevgiydi ki onunki, kendini tamamen unutuyordu bu yolda.

Meraklı bir insandı Ebu Hureyre, Rasulullah’a bir çok soru sorar, aldığı cevapları da ezberlerdi. Başta İbn Ömer olmak üzere bir çok sahabi onun bu davranışını onaylamıştır.

Bir gün Hz. Aişe Ebu Hureyre’ye;
Ebû Hureyre! Senin Peygamber’den naklettiğin söylenen şu hadîsler de nerden çıktı?! Bizim duyduklarımızı sen de duymadın mı? Bizim gördüklerimizi sen de görmedin mi?’

diye itiraz etmiş, o da buna:

“Evet anacığım, senin bir kadın olarak ayna ve sürmedanlıkla meşguliyetin, Hz. Peygamber’le (s.a.s.) aranıza bir mania olarak girdiği hâlde, benim Efendimiz’le (s.a.s.) birlikteliğime hiçbir şey mâni olmadı.”diye cevap vermiştir. Bunu üzerine de Hz. Aişe bu sözlerini onaylamıştır.

Sevgili okur, Hayatı hakkında bir çok mevzu olmakla birlikte bu ay ki temamızın zaman olması hasabiyle ben Ebu Hureyre r.a’nın zaman kullanmasındaki başarısına değinmek istedim. Onun 4 yılda başardığı şeyi başarabilen kimse yoktur başka. Her şeyi bir kenara bırakıp sünneti seniyyeyi ince ayrıntılarına kadar ezberlemek, en çok hadis rivayet eden kimse olmak hiç kolay değildir. O bu dünyaya 5374 tane Rasulullah’tan inci tanesi bırakmıştır. Ve bunu 4 yıl gibi kısa bir sürede yapmıştır. Bizler 4 yılda neler yapıyoruz oturup düşünmemiz lazım.

Özellikle son dönemde hadislerin varlığı tartışmalarını dinlerken hep aklıma gelir, acaba sahabi efendilerimiz günümüze gelse ve şu halimizi görse ne derdi?

Onların gelecek nesillere aktarmak için tüm hayatlarını bir kenara bıraktığı kocaman hadis külliyatlarını ahir zaman ümmetinin böyle elinin tersi ile bir kenara ittiğini görseydi, hadis konusunda çevresinden duyduğu kadar bilgi sahibi olup hadislere dil uzatan günümüz insanını görseydi acaba tepkileri ne olurdu?

Onlar ki ilim uğruna, Rasulullah’ı örnek alma uğruna yemek yemeyi bile unuturken, namaz kılacak takatleri kalmayıp namazda açlıktan bayılırken bizler acıkmadan yemek yiyen, kaç tane sünnet biliyorsun diye sorulsa 10 tane peş peşe sayamayan ümmet olarak aynı cennete gitmeyi nasıl hayal edebiliriz? Bu ayki ödevimiz 10 tane sünnet ezberlemek ve hayata geçirmek olsun…

Ebu hureyre….

‘ size iki şey miras bırakıyorum; kuran ve sünnet’ buyuran Peygamber’in her sözünü 4 yılda ezberleyen o kutlu sahabi…

Selam Rasulullah’ın tüm ashabının üzerine olsun…  

http://www.ehlisunnetbuyukleri.com/Hayatlar/EshabiKiram/Detay/EBU-HUREYRE-radiyallahu-anh/826

https://sorularlaislamiyet.com/ebu-hureyre-hakkinda-kisaca-bilgi-verir-misiniz-cok-hadis-rivayet-etmesinin-nedenleri-nelerdir-0

https://islamansiklopedisi.org.tr/ebu-hureyre

Kategoriler: Asr-ı Saadet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.