YÜZÜKLERİN EFENDİSİNİN ÜLKESİ: YENİ ZELANDA

Ayşenur Kaplan tarafından tarihinde yayınlandı

Dumanı tüten volkanları,

Yağmur ormanları,

Harika sahilleri,

Bulutları, mağaraları, şelaleleriyle Pasifik’in cenneti….

Orası, özgür ruhlu Maorilerin Aotearoa’sı yani uzun beyaz bulutlar ülkesi…

Yeni Zelanda, sudan çıkan paytak penguenleri görebileceğiniz harika bir ülke,

Victoria döneminden kalma, adeta zamanı içinde donduran Oamaru kasabası, o dönemin kültürünü kıyafetlerine kadar muhafaza edebilmiş bir yer. Geceleri kasaba sokaklarında minik yavru penguenler görebilmek mümkün. Eski antikacı dükkanları sanki bir dönem filminden fırlamış gibi bir his veriyor.

Çölleri var Yeni Zelanda’nın. Çöl havasını merak edenler, jip ile safari merakı olanlar, sıcak çöl gecesinde samanyolunu izlemek isteyenler için. Yeni Zelanda farklı güzellikler ile dolu bir ülke. Her yanı içinde ayrı sürprizler saklıyor.

Yağmur ormanlarıyla oldukça bohem bir havası da var. Gizemli patikaları, yolda olur olmaz yerde ortaya çıkan şelaleleri, yüzülebilen gölleriyle orası da saklı bir cennet adeta.

Ülkenin birçok yerinde kaplıcalar da var. Kıyılarında balina sürülerine denk gelebileceğiniz esrarengiz bir ülke.

Yeni Zelanda, yüzüklerin efendisi ve hobbit in yazarına ilham olmuş bir ülke. Aynı zamanda hobbit filmi bu ülkede hobbiton isimli bir platoda çekilmiş. Platonun üzerinde şirin hobbit evlerinden 10larcası mevcut.

Aslında Yeni Zelanda’yı bir çoğumuz ilk defa bir vahşet ile duymuştu. Tahammülsüzlüğün, barbarlığın, yamyamlığın en ürkütücü görüntülerini izledik ekranlarda. Ne yazık ki haritada gösteremeyeceğimiz bir ülkeyi bu vahşet görüntüleri ile tanıdık.

HOŞGÖRÜ VE YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda, İngiliz milletler topluluğuna bağlı, meşruti monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetilen bir ülkedir. Ülkenin hukuk sistemi oldukça sağlamdır. Geçen yıl olan o vahşi saldırı sonrası hükümetin tutumu, ülkenin adaleti ile alakalı pek çoğumuza fikir verecek cinstendi. Yeni Zelanda’da Müslüman nüfus azınlıkta olmasına rağmen saldırı sonrası ciddi bir duyarlılık başlamış ve birçok insanın hidayetine vesile olmuştu. Orada şehit olan Müslümanlar için parlamenter meclis kuranı kerim ile açılmış ve ölenler için mecliste dua edilmişti. Meclis Hristiyan olmasına rağmen ölenler için ölenlerin dinine göre tören düzenlemişlerdi. Bu davranış bugün günümüz ülkelerinin büyük çoğunluğunda yapılamayacak bir davranıştı. Azınlıkta olan bir halka saygının güzel bir örneğiydi. Tüm dünya hayranlıkla izlemeliydi. Adalet, haklı olana hakkını vermektir. Haksızlığa uğrayanın gönlünü hoş etmektir. Orada bir grup insan ibadet halindeyken, en savunmasız haldeyken saldırıya uğradı. Kana susamış bir caninin oyun videosu gibi video çektiğine şahit olduk. Dünyada vahşet bin bir çeşitken böyle arada adaletin, hoşgörünün, saygının zerrelerine şahit olmak bir an olsun nefes aldırıyor.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/seyahat/yeni-zelandaya-gitmek-icin-10-neden/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.