ÜMMETİN KARDELEN ÇİÇEĞİ: HZ. SÜMEYRA

Ayşenur Kaplan tarafından tarihinde yayınlandı

ÜMMETİN KARDELEN ÇİÇEĞİ, ŞEHİTLERİN ANNESİ HZ. SÜMEYRA BİNTİ UBEYD

Neccaroğullarının kızlarından Hz. Sümeyra… ama onu bizim için önemli kılan ne soyu, ne de ırkı…onu hz. Sümeyra yapan Rasulullah sevgisi, sergilediği Müslümanca duruşu, bir Müslüman kadın nasıl sorusuna cevap oluşudur.

Hz. Sümeyra denilince; ideal bir muallime gelir akla, ideal bir anne, ideal bir eş… 7 evladı Allah yolunda şehit olmuş ve o yüreğinin yangınına rağmen ‘’ elhamdülillah ben şehit annesi oldum’’ diyebilecek bir imana sahiptir.

Hicrete çok yakın bir zamanda Musab Bin Umeyr’in vesilesiyle Müslüman olmuştur. Hicretten sonra ise tek bir derdi vardır. Rasulullah’ın 13 yılı olan Mekke devrini öğrenmek… çünkü o sevmek için tanımanın gerekli olduğunun farkında olan bir Müslüman hanımdır. Bu amacı için çareler arar. Peygamberin 13 yılını öğrenebilmek için muhacir hanımların evlerine gündelik temizliğe gider. Karşılık ise ne paradır ne de dünyalıktır. Karşılık peygamberin Mekke’de neler yaptığıdır. Bir gün temizlik yaptığı evde Ebu Cehil ‘in Rasulullah’ın yaptığı eziyetleri öğrenince çok üzülür. Öyle derinden hisseder bu olayı. Ebu cehile karşı derin bir öfke ve kin duyar. Sevmenin ilk şartı tanımak ise, ikinci şartı da sevilenin düşmanlarına düşman olmaktır. Hz. Sümeyra nasıl seveceğini bilen bir kadındır.

Akşam gün içinde öğrendiği ne varsa ailesine aktarmaya çalışır. 3 tane oğlu vardır Hz. Sümeyra’nın; Avf, Muaz ve Muavviz. Evlat yetiştirmede de çok güzel bir örneklik teşkil eder Hz. Sümeyra. Çocuklarına peygamber sevgisini sofra başında aşılar. Evlerin sofraları evlerin suffalarıdır çünkü.

Her gün sofrada eşi Haris’e gün içinde öğrendiklerini anlatır. Çocuklar evde konuşulan herşeyi duyduğu ve bizzat kendisine anlatmaktan daha etkili olduğunu bildiğinden böyle bir yöntem izler Hz. Sümeyra. Ebu cehili de anlatır bir akşam. Rasulullah’ın neler yaptığını, Müslümanlara nasıl işkenceler yaptığını anlatır açık açık. Avf, muaz ve muavviz yemin eder Ebu Cehil’den Rasulullah’ın intikamını alacaklarına dair.

Zaman geçer gün Bedir günüdür. Hz. Sümeyra 3 oğlunu da savaşa hazırlamaktadır. Cihad meydanına gönderirken oğullarını şöyle der: Eğer Rasulullah’a bir şey olur da siz sağ dönerseniz vallahi sizi eve almam’’… işte sümeyraca duruşun en güzel örneği… işte sevmek nedir nenilince verilecek en güzel cevaptır bu… Beni canınızdan daha çok sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. Hadisinin yaşayan halini Hz. Sümeyra’da görüyoruz. Herşeyden önce geliyor Rasulullah Onun için. Ve bedir de bulur oğulları Ebu Cehil’i. Ettikleri yeminin gereğini yaparlar fakat Avf şehit olur. Savaş sonunda Muaz ve Muavviz annelerinin yanına gider ve: anne sana iki müjdemiz var. Ümmetin firavununu öldürdük. Avf da şehit oldu.’’ Derler. Hz. Sümeyra’nın sözleri yine bir şiir, yine bu ümmet için kocaman bir derstir. ‘’Allahım beni şehit annesi mertebesine layık gördüğün için sana şükürler olsun’’

Zaman geçer bu kez gün Uhud günüdür. Bu kez babasını, eşini ve iki oğlunu hazırlıyordur Hz. Sümeyra. Yine aynı şeyi söyler dördüne. ‘’ eğer rasulullah’a bir şey olur da siz sağ dönerseniz vallahi sizi eve almam’’

Bu kez hiçbiri sağ dönemez cihat meydanından. Hepsi şehittir. Bir ses yankılanır Uhud meydanından: muhammedi öldürdüm!!! Dağı taşı titreten bir nidadır bu. Ses Hz. Sümeyra’ya kadar ulaşır.yüreği titrer Hz. Sümeyra’nın. Kalbi lime lime olur. Ve Uhud meydanına bir telaş ile koşar. Savaş meydanında Hz. Sümeyra’yı görenler babasının, eşinin ve oğullarının şehit olduğunu söylerler ama nafile onun gözü rasulullah’ı arıyordur. Şehit olan gideceği en güzel yere gitmiştir der ve her yerde rasulullah’ı aramaya devam eder. En son Alemlerin Efendisini görünce yüreği sükuta erer ve gözyaşlarıyla Rasulullah’ın önünde diz çöker gözlerini Rasulullah’ın cübbesinin etek ucu ile siler ve: Ya Rasulallah seni yaşıyor gördüm ya artık dünyadaki hiçbir imtihan bana ağır gelmez!!!

İşte sümeyraca sevmek… işte Müslüman hanımın duruşu… işte gerçek imanın sırrına ermiş bir hanım… kadın olmak deyince sümeyradan başka kim gelir ki akla… sevmek hemde canından çok sevmek işte ancak böyle olur.

 Daha sonra bir evlilik daha yapar ondan da 4 oğlu olur. Hepsi de cihat meydanında şehit olur. Hepsi Sümeyraca yetiştirilmiş yiğittir.

7 şehit annesi olduğundan şehitlerin annesi lakabını vermiştir kendisine Rasulullah.

O ümmetin kardelen çiçeği

O örnek bir Müslüman hanım

O Rasulullah’ en güzel sevenlerden

O gerçek imana ermiş en güzel kadın

O ümmetin kardelen çiçeği

Razıyallahü anhüm

Kategoriler: Asr-ı Saadet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.