Siber Savaşlar

admin tarafından tarihinde yayınlandı

siber savaşlar

Geçmişten günümüze teknoloji hiç durmaksızın bir ilerleyiş içindedir. Bu ilerleyiş süresince de teknolojinin birçok faydalarını görmeye devam ediyoruz. Peki bu ilerleyişin yararları kadar zararları da var mı? Gelişen teknolojiyle ortaya çıkan siber savaş neyi ifade etmektedir? Siber savaş ve siber ordular günümüzün en önemli konuları arasında olması gereken iki kavramdır. Siber savaş, farklı bir ülkenin bilgisayar sistemlerine bir hasar veya yıkım yapmak amaçlı dijital platformlarda yapılan saldırılardır. Bu saldırılardan korunmak amaçlı oluşturulan ordulara da siber ordular denilmektedir.

Soğuk savaş döneminde 1957 yılında Sovyet Rusya “Sputnik” adı verilen uyduyu uzaya gönderdi. Amerika’da bu durumda geride kaldığını ve Rusya’nın daha gelişmiş teknolojilere sahip olduğunu düşünerek nükleer saldırılardan korunmak için bir iletişim ağı oluşturdu. Daha sonra akademisyenler tarafından geliştirilen bu ağ internet oldu ve günümüze kadar geldi ve günümüz siber savaşların ve siber orduların ortaya çıkmasına sebep oldu.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde olan istihbarat ağında olduğu gibi bir suçun işlenmeden veya işlendikten sonra tespit edilme mantığı siber ordularda da geçerlidir.

Siber ordularda bir suçun işlenmeden ya da işlendikten hemen sonra tespit edilmesi başka sistemlere zarar gelmeden yakalanması ve etkisiz hale gelmesi çok önemlidir.

Fakat siber güvenlik ve siber suçlar yeni yeni tanınırken birçok ülke yeni girişimlere başlamıştır. Hatta yasalar siber suçlara göre yeniden düzenlenmekte, birçok ülke siber eylem planı hazırlamaktadır. Bizim ülkemizin de başlattığı Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı yerini 2013 günü Resmi Gazetede yayınlamıştır.
Siber savaşların ve eylemlerin bu kadar arttığı ve önemli olduğu bir zamanda ülkelerin siber ordular kurup, Siber Eylem Planı hazırladıkları ve Siber savaşlardan korunmak ya da Siber savaş saldırısı yapma gibi önemli fikirleri var. Birçok ülke bu alanda kendini geliştiriyor. Şuan Siber İstihbarat anlamında dünyada tam anlamıyla hizmet veren sayılı şirket ve kurum bulunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki Siber savaşlar bir devletin bütün düzenini altüst edebilecek bir güce sahiptir. Siber güvenlik ve Siber savaşın bu kadar geliştiği zamanda Siber İstihbaratı zayıf devletler bu savaşı kaybetmeye başlayacak ya da büyük zarar görecektir. Bu yüzden Siber İstihbaratı tüm devletler, bankalar ve havacılık sektörü gibi önemli bilgiler içeren şirketler kullanmalıdır. Siber İstihbarat’ın güncel ve aktif olması gerçekleşen bir Siber Olayı hemen veri tabanına ekleyerek  başka bir Siber Olay olmadan önce uyarması ve önlem alınması gerekir.Kaynakça

https://gurelahmet.com/siber-istihbarat%C4%B1n-%C3%BClkeler-i%C3%A7in-%C3%B6nemi-ve-d%C3%BCnyada-siber-istihbarat-%C5%9Firketleri/

https://www.exclusive-networks.com/tr/siber-savas-nedir-ve-ne-degildir/
 .

Kategoriler: Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.