ÖLÜMCÜL BAŞROL

admin tarafından tarihinde yayınlandı

“Sonda başrol ölüyorsa film güzeldir.” gibi bir yorum yapmıştı, bir büyüğüm ben daha çok küçükken.

Onunla birlikte film izliyorduk ama kesinlikle orda değildim ruh olarak, ne hayaller kuruyordum acaba… Ne kadar filmi izlemeden öylece baksam da bir anda gerildim, hiç beklenmeyen bir anda bir aksiyon sahnesi belirdi ve başrol kafasından vurularak öldürüldü. Dikkat kesilmiş ve şaşkın bir şekilde sahneye bakıyordum ama şaşkınlığım kesinlikle başrol ölmesinden dolayı değildi çünkü başrolün kim olduğunu bile anlayamamıştım. Ben büyüğümün neden bu kadar şaşırdığına şaşkındım. Ve nerdeyse her filmde görülen vurulma sahnelerinden birine bu kadar fazla tepki vermesini anlayamamıştım. Ki onu anlayacağım o yorumu yaptı, önce filmi beğendiğini belli eden mimikleri yaptı ve içli bir şekilde “Sonda başrol ölüyorsa film güzel oluyor işte.” gibi bir yorum yaptı. Yıllarca aklımda oldu yaşadığım bu an. Ve uzun bir süre bu düşünceyi kabullendim. “Sonda başrolün ölmesi o filmi kaliteli yapar.” gibi bir şart koydum izlediğim filmlere; kaliteli olması için başrolü öldürmeye illa gerek yok ama başrol sonda ölüyorsa o film kalitelidir. Ya da kaliteliye yakındır ya kötü değildir işte o film. Ve bu durumu beni ilk izlediğimde çok etkileyen Kanlı Elmas filmi de onaylamıştı.

İlerde olur da bu düşüncemi savunmam gerekirse Kanlı Elmas filmini örnek olarak veririm diye kafamda kararlaştırmıştım bile. Neyse ki buna gerek kalmadı, filmlerin kalitesini belirli şeylere göre elbette haddizatında konuştum yeri geldi tartıştım. Fakat kaliteyi “şunlar ölmeli, aşk olmamalı, aksiyon kesinlikle olmalı,…” gibi filmleri bir kalıba sokan düşüncelerle değil de filmi kendi içerisinde değerlendirdim.

   Naçizane bir sorum var, başrollerin ölmesini istiyor muyuz? Ya da asla istemiyor muyuz? Bence, filmden filme değişir.

Hayatınızda kimseyi bıçaklamamış olabilirsiniz; ama bıçaklarken bıçağı nasıl tutarsanız daha iyi verim alırsınız az çok biliyorsunuzdur, bıçaklanan insandan kanın nasıl akacağı şuan gözün önünüzde canlanmıştır bile belki de, hatta ve hatta siz o insanı defalarca kez bıçakladıktan sonra cesetten ve izlerden nasıl kurtulacağınızı biliyorsunuzdur… Bu durumları işlemiş bir sürü sahneden bilginiz var nede olsa yani isterseniz profesyonel bir katil olabilirsiniz…

Bunun için yapmanız gereken tek şey Tarantino’nun tüm filmleri izlemek, Gelin kadar iyi kesici alet kullanabilir misiniz bilmiyorum ama Ucuz Roman filminde cesetlerden kurtulmak için yapmanız gerekenler az biraz anlatılıyor.

Sonunda başrolün ölüp ölmemesi değil mesele -yani sonunu söylemeyeceğim sizlere- başrol ölüyorsa kaliteli öldüren ölmüyorsa kaliteli yaşatan, senaryosuyla izlemenizi önerdiğim bir film. Çok izleyeni vardır izlemeyenlerin izlemesi gerekir diye düşünüyorum naçizane; Yaralı Yüz

 Ölümün maddi manevi var olduğunu derinden hissettiren bir film, bana öyle hissettirmişti…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.