Kadın Teknolojisi

admin tarafından tarihinde yayınlandı

​Kadın globalleşen dünyamızda hemen her alanda yer almaktadır. Haliyle teknoloji de bu alanlardan biri…

Resim

Konu başlığına bakarak “Böyle bir teknoloji mi varmış?” diyebilirsiniz. Böyle bir kavram ya da böyle bir teknoloji yok. Ama tamamen kadınlar üzerine odaklı teknolojiler olmadığını da söyleyemeyiz. Şimdi bunlara kısaca bir göz atalım;
Kadın teknolojik unsurlarda(TV, Tablet, Bilgisayar) sıklıkla yer almaya devam ediyor. Bunlardan Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan sosyal medya kadınlar üzerinde büyük bir etkiye sahip. Yaşadıklarını paylaşmaları veya bir başkasının yaşayışı hakkında haberdar olmaları kadınların sosyal medyayı yaygın kullanma amaçları arasındadır. Kadının teknolojinin her alanında bulunmasının asıl nedeni ise, kadının duygusal bir varlık olarak ilgi, sevilme ve beğenilme arzusunun olmasıdır. Bu arzu sebebiyle kadın sosyal medyayı paylaşım merkezi olarak hayatının içine yerleştirir ve başkalarının hayatları ile kendi hayatlarını, başkalarının güzelliği ile kendi güzelliğini kıyaslama yoluna gider. Bu da kadınların estetiğe yönelme isteklerini ve huzursuz evlilikleri ortaya çıkarır.
SOSYAL MEDYA ESTETİĞE YÖNLENDİRİYOR…
​Hepsi “SELFİE” için…
​İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarında yayınlanan selfie fotoğraflarının sayısı günden güne artarken plastik cerrahi de bu artıştan önemli ölçüde etkileniyor. Nasıl mı?

Resim

​Plastik cerrahiye başvuran ve kusurlu gördükleri bölgelerini değiştirmek isteyen kişilerin artık bıçak altına yatmak için yepyeni bir sebebi var: Selfie Pozları!
Amerika’da yapılan yeni bir araştırmaya göre estetik yaptırmak isteyen her 3 kişiden 1’i sosyal medya fotoğraflarında daha güzel görünmek için kusurlu bölgelerini değiştiriyorlar. Bu araştırmaya göre;
Kişilerin %10’u burun, %7’si saç ekimi ve %6’sı ise göz kapağı ameliyatı oluyor.
Kadınlar en çok yüz bölgesinde değişiklik yaptırmak isterken, erkekler saç ekimi ve kırışıklık ameliyatını tercih ediyor.
VE SIRADA HUZURSUZ EVLİLİKLER…
​​Hepimizin zaman zaman belki de eleştirdiği özel hayatımız bu kadar göz önünde olmalı mı? Olursa bu durum evliliğimizi nasıl etkiler? 

Resim

​Sosyal medya ilişkilere, evliliklere farklı bir boyut getirdi. Önceden evlilikler içki, kumar, aldatma, şiddetli geçimsizlik gibi nedenlerle biterken, şimdi ilk sırayı sosyal medya almaya başladı.
Evliliklerinde sorunlarla yüzleşmekten kaçınan çiftler sosyal medyada daha fazla vakit geçiriyor. Aynı evin içinde, ayrı koltuklarda, ayrı sanal sosyallik yaşıyor ve tabi ki bu durum evliliklerinde iletişimi ortadan kaldırıyor.
Aynı zamanda sosyal medya kullanımıyla birlikte eşler arasında bir sadakatsizlik ve güvensizlik ortamı oluşuyor. Ülkemizde sosyal medyayı kullanan çiftler bu soruna kendilerince bir çözüm getirmişler.
Mesela; bazı çiftler ortak sosyal medya hesabı açarak ve bu hesaptan özellikle birlikte çektirdikleri fotoğrafları paylaşarak arkadaş listelerine adeta bir mesaj veriyorlar: “Biz mutlu bir çiftiz.”
İşte bu mesaj kadınlar üzerinde çok büyük tesiri olan bir mesajdır. 
​Bu mesajı alan bir kadın -evli veya bekar olsun- hayatında kıyaslamaya gider. “Benim evliliğim neden böyle değil?” veya “Benim evliliğim de böyle olmalı.” Diye kendilerine direktifte bulunurlar.
Bu ortak hesaplardan paylaşılanlardan kendilerine pay çıkararak, kendi eşlerinden de aynı şeyleri beklerler. Veya bekar kadınlar evlendiklerinde eşlerinde bunları göremeyince bu evlilikle hata ettiklerini, doğru kişinin o olmadığı düşüncesine kapılırlar. Bu da mutsuz ve iletişimsiz bir evliliğin ardından boşanma yoluna kadar gider.
Sonuç olarak kadınlar fıtratı gereği etkilenen ve beklenti içerisinde olan bir varlıktır. Teknolojik unsurlar ile kadınlara enjekte edilenlerin gerçek hayatta olmaması kadınları bir boşluğa sürükleyebilir. Ancak evliliğini ve yaşamını sağlam temeller üzerine kuran kadınlar yaşantılarında başkalarına özenmek yerine kendilerini oldukları gibi kabul etmeyi tercih ettikleri için teknoloji onların hayatlarının sadece ufak bir meşgalesidir.
Konu tavsiyesinden dolayı arkadaşımız Songül ÇULUKEN’e teşekkür ederiz.


KAYNAKÇA

https://m.mynet.com/sosyal-medya-estetige-yonlendiriyor-kadin-22756http://www.yesiltopuklar.com/sosyal-medya-evliligi-nasil-etkiliyor.html
Kategoriler: Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.