İncir Kuşları

admin tarafından tarihinde yayınlandı

“Bosnalı Kızın Bir Solukta Okunan Gerçek Hikayesi”

Savaşta aşk ancak böyle güzel anlatılabilirdi…  Okuru savaşın ve aşkın yakıcı gücüne tanıklığa davet ediyor.
 Şu zamana kadar bu tarzda ilk olarak bu kitabı okudum. O sebeptendir ki size kıyas yapamayacağım. Fakat okuduğum ve dilimin döndüğü kadarıyla size anlatacağım. 

Çıkarımlarım doğrultusunda kitapçılarda sürüsüyle beraber böyle samimiyetsiz ve tabir-i caizse vıcık vıcık aşk romanı zannedilsin diye yazılmış kitaplar var. Zannediyorum ki fazlasıyla denk gelmişsinizdir. Ama korkmayın bu kitap onlardan değil. Şöyle kısaca konusuna değineyim. Kitap Bosna Hersek Savaş’ını anlatıyor. Bu esnada başlayan bir aşk ve devamında yürekleri burkan bir son… Neyse şimdi çok anlatmayayım da merak edin azıcık 🙂

Kitabı biraz eleştirecek olursam da kitapta o günün Türkiye’ sindeki siyasi durumdan tek yönlü bahsetmiş. Normalde silah yardımı yapmamıza NATO’nun izin vermemesine rağmen Necmettin Erbakan’ın gayretleriyle silah yardımı yapılmıştır. Fakat kitap bu olaydan üstü kapalı bahsediyor. Birde Aliya İzzetbegoviç hakkında kahramanların sözlerine aldanmamak lazım. Kitabı okuduktan sonra Aliya İzzetbegoviç hakkında da bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.
Şimdi kitaba ilk başladığınızda biraz sıkılabilir ve hatta tıpkı benim gibi biraz önyargılı olabilirsiniz kitaba karşı. Ama size temin ederim ki istikrarlı bir şekilde okumaya devam ederseniz iyi ki bırakmamışım diyeceksiniz. Hele kitabın asıl yerine geldiğiniz de gözyaşlarınıza hâkim olamayabilirsiniz. O yüzden kitap bitene kadar yanınızdan mendilinizi eksik etmeyin benden söylemesi. Hadi öyleyse azıcık kitabı da anlatayım da kafanızda soru işareti kalmasın 🙂
“Suada isminde güzel bir Boşnak kızımız var. Kitap bu kızın hayatından kesitler sunarken aynı zamanda Bosna Hersek savaşının bilinmeyenlerini de açığa çıkarıyor. “

“Suada Bosna da yaşayan 3 çocuklu bir ailenin en küçük kızıdır. Daha sonra Devlet konservatuarında piyano bölümünü kazanarak Saray Bosna ya gidiyor. Aşkın ilk tohumları Profesör Duşanka’nın dersinde atılıyor. Tarık isminde genç bir bey ders esnasında kapıyı çalıp derse girerken Suada bu gence ilk görüşte aşık oluyor. Tarık ta öyle. Fakat sınıfta Suada tek aşık olan Tarık değil birde Vukadin isminde sırp bir gençte Suada aşıktır. 

Bu iki gençte Suada ya aşkını itiraf ediyor fakat Suada tıpkı kendi gibi Müslüman olan Tarık’a aşık olduğundan onun aşkına karşılık veriyor. Vukadin bu yenilgiye tahammül edemediğinden okuldan ayrılıp sırp ordusuna katılıyor.” …..
Asıl hikaye bundan sonra başlıyor. Hikâyenin tamamını anlatıp kitabın büyüsünü bozmak istemem tez vakitte kitabı alıp okumanız dileğiyle.

Allaha emanet olun…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.