HAYATI VİZÖRDE YORUMLAMAK

Ayşenur Kaplan tarafından tarihinde yayınlandı

Deklanşöre basarken hayata ara verme hissi verir bana fotoğraf. En mutsuz anlarımda fotoğraf çekmek iyi hissettirir. Aslında bunun temel sebebi fotoğraf sanatının farklı açıdan bakmayı kazandırmasıdır insana.

 Herkesin gördüğü açının dışında başka bir açıdan bakınca etkileyici fotoğraf elde edilir. Bunun hayata yansımaları da elbette oluyor. Problemlere farklı şekilde bakmaya yardımcı oluyor mesela. Pratik düşünmeyi öğretiyor. Çünkü anı yakalamak hızlı yapılabilen bir şeydir. Doğru zamanda doğru açıdan yakalanan fotoğraflar başarılıdır. Hayat gibi aslında doğru zamanda doğru şekilde bakabildiğimizde yakalarız mutlulukları veya fırsatları. Bazen çok kötü görünen durumlar aradan zaman geçince aslında güzel bir fırsatı da beraberinde getirebilir. Bunu ilk anda farkedemeyebiliriz. Bunu polaroid fotoğrafa benzetiyorum. İlk çıktığı anda karanlık bir kağıt tutarız elimizde ama soğudukça çekilen fotoğraf çıkar ortaya. Hayatın bazı anları da böyledir kapkaranlık görünür ilk anda ama sabredip beklersek altından güzellikler çıkıverir.

 Olumlu düşünme biraz da sabır isteyen bir durumdur. Yine fotoğraf gibi. Bazen bir gün batımı çekmek için saatlerce beklemek gerekir karanlıkta. Ama sonunda harika bir manzara ile ödüllendirilir insan. Hayatta bazı güzellikleri görebilmek için çaba gerekir, sabır gerekir.

Allah teala inşirah suresinde buyurur: ‘ her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır’ hayatı temel olarak özetleyen bir ayet. İnişleri çıkışları olan bu hayatta güzel bakabildiğimiz sürece güzellikler bulur bizi. Hep olumsuza odaklanarak yaşarsak da mutlu olmamız imkansızdır.

Bazen fotoğraf incelemesi yaparken hayret ederim, insanlar nasıl bu kadar güzel fotoğraflar çekebiliyorlar diye. Aynı yerden zaman zaman bizler de geçeriz ama o güzelliğin farkında olamayız. Oysa mutluluklar farkedebilenlerindir. Bu sanatın bana kazandırdığı yegane şey sanırım bu: farkedebilmek… bir çocuğun gözlerindeki ışığı, bir çiçeğin üzerindeki çiğ tanesini, bir kuşun kanadındaki deseni, gülen gözlerin içindeki mutsuzluğu, anın içinde sakladığı ne varsa onu…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.