HAYALLERİN MİZACI

Zeyneb Dilber tarafından tarihinde yayınlandı

Tahayyül ediyorum kelimelerin ağzımdan çıkışını henüz yazıya dökmeden.

 Nasıl çıkar bu kelime ağzımdan, neler çağrıştırır insana bilmem.

Yazımlarımda nelerden beslenirim hayal mi gerçek mi?

Gerçekler mi yazdırır hüznü, hüzünler mi gerçeği?

Hayal midir bir hayatı sürdüren, söndüren gerçekler arasında.

…Tahayyül…

Hayal dünyası ilginç bir yer. Neler var orada neler: idealler, arzular, amalar, fakatlar… daha niceleri. İsterim ki kalemim düşsün o hayal dünyasına sihirle çıksın oradan.

Uykumda yarın oynayacağım oyunun, gideceğim yerlerin hayalini kurarak dalardım uykuya. Çocukken oynadığım oyunlar hep hayal dünyamın bir parçasıydı. Büyüdüğünde insan bu hayalleri gerçekleştirmeyi hayal ederek sürdürüyor günlerini. Kimini gerçekleştiriyor, kimini zamana bırakıyor; kimini ise gerçekleştiremeyip imtihan deyip kabulleniyor.

Yıllar geçtikçe hayallerime dair çok şey düşündüm: Aslında hayallerin bir mizaçları vardı bana göre: Gerçekleşen her hayal, gerçekleşecek olanlar ve gerçekleşmemiş olanlar aslında bana özeldi. Gerçekleşen hayallerin mizacı benim mizacıma denk. Gerçekleşmeyen hayallerinse mizacı bana tersti.

   Rabbim bizlere geniş bir hayal gücü vermiş değil mi?

Gerçekleşen hayallerimizin şükrüne mukabil gerçekleşmeyenler de oluyor bunu da gerçekleşen hayallerimizin bir zekatı gibi düşünelim. Ancak öncesinde de belirttiğim gibi gerçekleşmeyen her ne ise mizacınıza ters. Rabbim bizleri düşünerek mizacımıza uygun hayallerin gerçekleşmesine izin veriyor.

   Bazen bize uygun olmayan hayalleri de yaşayabiliyoruz dediğinizi duyar gibiyim.

Sizlere bir iki kelam edeyim bu konuyla ilgili isterseniz.

Hep gerçekleşen hayallerden bahsettik peki gerçekleşmeyenlerin hüznünü yaşamak ne olacak onları kim alıp giyecek üzerine kim taşıyacak bir giysi giyercesine.

Şunu söyleyebilirim ki: Bu da senin imtihan eşiğinin mizacına uygun. Bu sebeple ki giydin o hüznün libasını. Gerçekleşen hayallerinin sevincini giyerken bir bayram günü; gerçekleşmeyen hayallerin hüznünün boynu bükük kalmasın. Sevinç giysisini şükrederek taşıdığın gibi hüznün elbisesini de imtihandır ya Rab diyerek taşırsan hüzün senden giderken huzur sende baki kalacak.

Hayallerinizde huzur bulmanız dileğiyle…

                                                                                                         ELİF GÜL


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.