ERKEK DOĞACAK KIZLAR

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Çocukluk dönemi ileri ki hayata bir hazırlık dönemidir. Bu sebeple çocukluk döneminde var olan duygular, çocukların hayatlarındaki bir sonraki dönemde ihtiyaç duyacakları duyguların öncüleridir. Aslında bu duygular tohumlara benzetilebilir. O tohumlar çocukların içerisine genetik olarak yerleştirilmiştir. Anne ve babaya düşen görev ise bu tohumları sulamak ve bakımını yapmaktır. Yani bu duyguların çocuğun içinde sağlıklı bir şekilde filizlenmesini sağlamaktır.

Allahu teala kadınları yaratırken onlara biçtiği eş ve annelik görevlerinde yardımcı olması için gönüllerine şefkat, merhamet, sonsuz ve koşulsuz sevgi tohumları yerleştirmiştir. Fakat biz günümüz toplumunda çocukları yetiştirirken allahın bize biçtiği misyonu bir kenara atıp, çağın bize dayattığı misyonu baş tacı yapıyor, hayatımızı ona göre yönlendiriyoruz. Örnek verecek olursak önceki zamanlarda kadını kadın yapan özellikler sevgi şefkat naiflik merhametti. Günümüz çağında kabul gören kadın ise iş hayatında erkekle korkusuzca rekabet eden ve kazanan, tuttuğunu koparan kadın tipidir. Bakış açısının bu kadar değişmesinde elbette bizim de çok büyük payımız var. Kız çocuklarımızı yetiştirirken kadın bakış açısıyla değil erkek bakış açısıyla yetiştirmeye çalışıyoruz. Fakat ortaya üçüncü bir tip çıkıyor. Bu tip ne tam olarak erkek ne tam olarak kadın. İnsan fıtratıyla çatıştığında olumsuzluklar baş gösterir ve işin içinden çıkılamayacak bir hal alır. Yine bundan etkilenerek toplumun yapısı tamamen bozulur. Çünkü kadın doğurur, kadın büyütür, kadın yetiştirir. Doğan her birey kadınla etkileşim halindedir. Bir toplumu düzeltmek istiyorsak işe o toplumun kadınını düzelterek başlamalıyız.

Kız çocuğu çölde açan güldür benim gözümde. Narin, özel ve farklı. Kokusuyla baş döndüren, güzelliğiyle göz kamaştıran bir gül. Bu gülü tomurcuklandırmak daha da büyütmenin tek yolu var. O da koşulsuz ve sonsuz sevgi vermek. Bizim kültürümüzde ve dinimizde ailede kız

çocuğu olması her zaman bereket ve güzellik olarak görülmüştür. Peygamber efendimiz (sav) bir hadisinde şöyle buyuruyor:” Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, allahu tealanın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, cehennemden kurtulup kolayca cennete girmesine vesile olur.” Bize kız çocuklarınızı güzel yetiştirirsek cennetin anahtarı olduğunu söyleyen bir dinin mensuplarıyız. Sizce kızlarımızı çağın bize getirdikleriyle baş başa ve çaresiz bırakmak ne kadar doğru? Ya da onlar böyle dayatmalar altında ezilirken bizim vicdanımız ne kadar rahat? İşte bu sorulara cevap verebilirsek belki bir şeyler değişebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.