EN KUTLU ÜLFET: EBU BEKİR BENDEN, BENDE ONDANIM…

Ayşenur Kaplan tarafından tarihinde yayınlandı

Hz. Ebu bekir r.a insanlardan kalbi Rasulullah’a en yakın olan kişi…

İkinin ikinci diye Kuran-ı kerim’de bahsedilen sahabi…

Peygamberlerden sonra Cennete girecek ilk kişi şerefiyle şereflenmiş bahtiyar…

Altın silsinenin birinci basamağı…

Allah rasulü’nün ‘ insanlardan dost edinseydim Ebubekir’i edinirdim’ buyurduğu, ona dost olmaya en çok yaklaşan sahabi…

Hz. Ebubekir r.a 573 yılında Mekke’de doğmuştur. Hz. Peygamber’den 2 yaş küçüktür. İslamdan önceki hayatında hiç puta tapmamış, içki içmemiş ve üstün ahlaki özellikler göstermiş biridir. Tevazunun hayat bulmuş örneğidir hayatı. Çoğunlukla az konuşan ve az konuşmayı tavsiye eden bir sahabidir. Hayatı boyunca hem canıyla hem malıyla cihat etmiş, çok cömert biridir. Nefsi ile

Tüm vaktini Allah Rasulü ile geçirme gayreti içinde geçirilmiş bir ömürdü Onunki. Allah Rasulü ile olmadığı zamanlarda ise kalbi ile onunla rabıta kurardı. Ona en yakın kalbe sahipti bu yüzden. Her anı onunla atan bir kalbin sahibiydi o. Allah Rasulü’nün sözlerini en iyi o anlardı bu yüzden.

Ashab Hz. Ebubekir’e hürmet gösterir ve onun gönlünü hoş etmeye çalışırlardı. Hatta

‘’Onu kızdırırsak, Resûlullah gazaplanır, Resûlullah gazaplanınca da Cenâb-ı Hak gazap eder ve biz helâk oluruz!” derlerdi. Onun Rasulullah’a yakınlığını tüm sahabe kabul etmişti.

Peygamber s.a.v de Onun için “–Ey Ebûbekir! Ümmetimden Cennet’e ilk girecek kişi olman sana kâfî değil midir?!” (Ebû Dâvûd, Sünnet, 8/4652) buyurmuştur.

Onun sevgisine bu denli yakın olmak kim bilir nasıl bir saadettir…

Allahın vahyi kalbine akıttığı o kutlu nebi’ye bu kadar yakın olmayı hangi kelime anlatabilir ki…

O SIDDIK’TIR…

Rasulullah Miraç ve İsra hadisesini müşriklere anlatacağı zaman Cebrail a.s ‘a:

  • Kimse bana inanamaz ey cebrail. Demişti.  Cebrail a.s’da:
  • Ebu bekir inanır o sıddıktır. Diye karşılık vermişti. Rasulullah’ın dediği gibi müşrikler inanmadılar isra ve miraca. Gidip Hz. Ebubekir’e:
  • Senin o çok güvendiğin Muhammed kudüse ardından da göğe yükseldiğini iddia ediyor. Dediler. Maksatları Hz. Ebu bekir’in inancını kırmaktı. Hz. Ebubekir ise tam da Cebrail a.s’ın dediği gibi:
  • Bunu O mu söyledi?diye sorduktan sonra ‘o diyorsa muhakkak doğrudur’demiştir. Müşrikler bunun üzerine:
  • Ne yani sen onun bir gecede Mekke’den Kudüs’e gidip geldiğine inanıyor musun? Diye sormuşlar bunun üzerine Hz. Ebubekir:
  • Ben Onun Allah’tan vahiy aldığına iman ettim bir gecede Kudüs’e gidip geldiğine mi inanmayacağım. diyerek gerçekten sıddık olduğunu kanıtlamıştır.

O, İKİNİN İKİNCİSİDİR…

Müslümanlar Mekke’den Medine’ye hicret etmeye başladıktan sonra bir gün Hz. Peygamber öğle vaktinde Hz. Ebubekir’in evine gitmişti. Hz. Ebubekir Rasulullah’ın bu saatte ziyarete gelmiş olmasından endişelenmiş, daha sonra birlikte hicret edeceklerini öğrenince kalbi sürur ile doldu.

Hz. Peygamber Medine’ye giden yolun tersinden gitmelerini uygun görmüş ve yolculuk esnasında sevr mağarasında konaklamışlardır. Mağaraya gittiklerinde hz. Ebubekir Rasulullah’tan önce mağaraya girip mağarayı temizlemiş, haşereleri uzaklaştırmıştır. Mağara duvarındaki delikleri kapatmak için de gömleğini parçalamış deliklere tıkamış fakat bir deliğe kumaş yetmemiştir. Bunun üzerine de kendi ayağını deliğe dayamıştır. Delikten her ne çıkarsa Rasulullah’a zararı dokunmasın diye. Rasulullah mağaranın içinde başını hz. Ebubekir’in dizine koyup uykuya dalmıştır. Bir süre sonra bir yılan hz. Ebubekir’in ayağını sokmuş, O nun da can acısından gözlerinden yaş akmış Rasulullah’ın yüzüne damlamıştır. Rasulullah uyanıp hz. Ebubekir’in derdini sormuş ve bu fedakar davranışı dolasıyla kendisine dua etmiştir. Sevginin kantarı fedakarlıktır. Hz. Ebubekir Rasulullah’a dost olmayı hak edecek kadar fedakar bir insandır.

Hz. Peygamber Mekke’den çıkınca müşrikler peşine düşmüş, mağaranın ağzına kadar gelince hz. Ebubekir hz. Peygambere bir zarar verirler diye çok endişelenince hz. Peygamber:

  • Ya Ebubekir üzülme Allah bizimle beraberdir. Diyerek kalbini teskin etmiştir. Bu olay kuranı kerimde bahsedilmiştir.

Müşriklerin ayağı mağaradan görününce hz. Ebubekir tekrar endişelenmiş ve:

  • Ya rasulallah eğilseler bizi görecekler. Deyince allah rasulü:
  • Üçüncüleri allah olan iki kişiyi sen ne sanıyorsun Ey Ebubekir? Demiştir.

Hz. Ömer bu hadiseyi her anlattığında:

  • Mağaradaki o iki gece ömerin tüm ömrüne bedeldir. Diyerek Hz. Ebubekir’e ne kadar gıpta ettiğini dile getirmiştir.

Hz. Ebubekir, yüce bir sevgi ile sevmiş ve bir ömrü öyle geçirmiştir.

Muhabbetullah’ a erişen kutlu sahabiye,

Altın silsilenin ilk basamağına,

Allah rasulü ile fani olmuş bahtiyara,

O yüce gönlün sahibine salat ve selam olsun…

https://www.islamveihsan.com/hz-ebubekir-kimdir.html

Kategoriler: Asr-ı Saadet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.