EBEVEYN HAPİSHANESİNDE TUTSAK ÇOCUKLAR

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Mavi balina oyunundan ölen Emine’yi herkes tanır. Emine ilk kurban değil ve son kurban da olmayacak. Görünen katil oyunu üreticisi iken peki bu suça yataklık eden kim? Kim daha çok suçlu? Bilgisayar oyunlarının başında çocuğu yalnız ve kontrolsüz bırakan ebeveynler hiç de masum durmuyor. İşledikleri bu suçtan habersiz olan ebeveynlerimizin iyi niyetinden hiçbir şüphemiz yok fakat çocuğum internette özgürse dolaşsın adı altında yapılan suçlar ne kadar kabul edilebilir?

Öncelikle ebeveynler olarak özgürlük kavramımız üzerine düşünmeliyiz. Özgürlük genel olarak herhangi bir koşullanma, sınırlama ve kısıtlamaya bağlı kalmadan düşünme ve davranma durumudur fakat şu unutulmamalıdır ki insanın tamamen özgür olması mümkün değildir. Sosyal çevre insanı bu bakımdan birbirine bağlar. Birinin tam olarak özgür olduğu ortamda diğer insanlar mutlaka kısıtlanır. Peki çocuklar için özgürlük kavramı nasıldır? Kendilerini nerede ve nasıl özgür hissederler? Sanırım çocukların en özgür olduğu yer kedinin koşulsuz olarak sevildiğini hissettiği yerdir çünkü sevgi her boşluğu doldurur. Çocukların özgür hissettiği bir başka yer ise kendi yetenek ve ilgilerini keşfetmelerine yardımcı olacak oyunları oynayabildikleri ortamlardır.

Her keman çalan çocuk zeki, her bale yapan çocuk yetenekli değildir. Çocukları bir kalıba sokmaktan vazgeçmeliyiz. Elbette onları yönlendirebiliriz fakat yetenek ve ilgilerini göz ardı etmemeli ve onları seçim konusunda özgür bırakmalıyız. Aslında zeki ve yetenekli olan çocuk kendi isteği ile bir şeyleri başaran ve bundan zevk alan çocuktur. Evet özgür ruhlu çocuklar yetiştirmeliyiz

fakat çocuklarımız sınır kavramından habersiz de kalmamalıdır. Çocuklarımıza sınır kavramını çok iyi bir şekilde anlatmalıyız çünkü sınır kötü bir kavram değildir. Bal gibi bir şeyin bile fazlası zarar olabiliyorsa hayatımızda sınır kavramının önemli bir yeri olmalı demektir.

Göklerde salınan bir uçurtma düşünün. Nasıl ki uçurtma kendini göklerde özgür hissediyorsa çocuklarımızda hayatlarında kendilerini özgür hissetmelidir. Fakat kontrolsüz özgürlük bazı sorunlar yaratabilir. İşte ebeveyn olarak uçurtmanın ipini elimizde tutmalı ve gerektiğinde onu yönlendirmeliyiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.