BİR NEBZE İNŞİRAH

Zeyneb Dilber tarafından tarihinde yayınlandı

Sevgili Patika Okurları,

Bu ayın teması ‘’inşirah’’

Ve haddim değil ama bildiğim kadarıyla ve araştırmalarımdan yola çıkarak inşirah suresine değinmek istedim.

  İnşirah suresi Kur’an-ı Kerim’in 94. Suresi ve 8 ayetten oluşur. Mekke döneminde nazil olmuştur. İnşirah kelimesi ‘açılmak’ ve ‘genişlemek’ anlamlarını taşır.

Benim için surenin en can alıcı yeri: ‘’ evet, doğrusu her güçlüğün yanında bir kolaylık var.’’ ayetidir.

Örneğin; çok istediğiniz bir işe istediğiniz anda giremediğinizi varsayalım bu durum kişi için maddi-manevi anlamda bir güçlük gibi görünebilir ancak kişi mücadeleyi bırakmayıp bu yola baş koyduğunda veyahut kendini başka alanlarda geliştirdiğinde bazen kendini istediği konumdan daha iyi bir seviyede bulabilmektedir. Zorlukla beraber kolaylığı da yaratan bir Rabbimiz var elhamdülillah.

*

İnsan hayatı düz ve engebesiz bir yol değil ve bunu yaşayan herkes bizzat tecrübe etmiştir. Hayat her ne kadar dolambaçlı engebeli ve dikenli de olsa… Bazen yolun dikenleri daha az acıtır insanın canını yahut çiçekli bir viraja döner bazen yol. Hayatta her zaman zorluk ve kolaylık devir daim eder. Bazen bütün zorluklara rağmen bir köşede bizi bekleyen ferahlık selam verir gönlümüze.

Kendi hayatınızda da görürsünüz ki ne sevinçler baki ne de üzüntüler…

Bu baki olmayış bile düşününce benim için inşirah sebebi, bakıldığında bazı şeylerin sonlu olmasının bizi üzeceğini düşünürüz ama ya üzüntüm baki olsaydı ya hiç iyileşmeseydi kalbim ya da hep huzursuz olarak kalsaydım yahut yaşadığım olaylara sürekli takılı kalsaydım. Bu durum şüphesiz insanı çok yıpratırdı. Rabbimiz bizleri öyle güzel bir fıtratta yaratmış ki unutmaya meyilliyiz zaten insan da nisyan kökünden gelmiyor mu adı üstünde unutan demek.

*

Değinmek istediğim bir diğer konu ise şu:

Ben harekette ve bir işe yoğunlaşmakta bir inşirahın bulunduğuna inanıyorum.

Ve şu ayetin boşa olduğunu düşünmüyorum: ‘’ O halde önemli bir işi bitirince hemen diğerine koyul.’’

‘’Boş bir zihin şeytanın çalışma odasıdır.’’ derler. -İnsan kendine yaşamını idame ettirmek ve maddi-manevi anlamda kendini doyuracak işleri kendine meşgale edindiği zaman- insan zihninin ve bedeninin de ben inşirah bulacağına inanıyorum. Uzun süre boşta kalmak kalmak ve hareketsizlik insanın fıtratına fiziken ve ruhen aykıdır.

İnsan bazen zor şeyler yaşıyor ve kendini tamamen bırakıyor bir tarlayı nadasa bırakır gibi kendini tamamen nadasa bırakıyor. Burada kastım insanlar hiç dinlenmesin ve hep koşuşturma içinde olsun değil.

İnsan elbette zaman zaman bedenini ve zihnini dinlendirmeli, ancak burada kastım şu ki: uzun süre zihni ve bedeni boş bırakmak ki bu insanı çürüten bir şey.

İnsan bazen yaşadıklarından ötürü sadece hareketsiz kalmak hiçbir şey duymamak ve hiçbir şeyle uğraşmamak istiyor, bu bir yere kadar olabilir belki ama uzun süre bedeni ve zihni buna maruz bırakmak insan bedenini ve zihnini hantallaştırıyor. Bazen canımız istemese de sorumluluklarımızı yerine getirdikçe insan zamanla kendini daha iyi hisseder hale gelip daha sağlıklı bir beden ve zihne sahip oluyor. Dediğim gibi tam bu noktada inşirah başlıyor.

*

   Bu ayın teması inşirah olunca, İnşirah suresi üzerinde araştırma yapmak istedim ve bana çok şey kattığını da düşünüyorum.

  İnsan her ne kadar zorluk yaşarsa yaşasın,

‘’Senin kalbini açıp genişletmedik mi, Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı, Ve senin şanını yüceltmedik mi?’’ diyen bir Rabbimiz var.

Hayatımda her insan gibi ben de çok şey tecrübe ettim ve günün sonunda Rabbim hep benimleydi. O inşirah serinliğini bana hissettiren Rabbime binlerce hamd.

Son ayette de denildiği gibi;

‘’Ve yalnız Rabbine yönel.’’

Gerçek inşirah da bu değil midir?

                                          ELİF GÜL

Kategoriler: Edebiyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.