BİR FOTOĞRAFÇININ HAYAL DÜNYASI

Ayşenur Kaplan tarafından tarihinde yayınlandı

Güzel bir Anadolu köyünü ziyaret etmeden evvel orada çekeceğim harika fotoğrafları tahayyül ederken buldum kendimi. Tüm kareleri zihnimde canlandırdım. Sonra sadece hayali karelere dökmek kaldı. Aynı bir ressam gibi…

Fotoğraf tuvali kadraj olan bir sanat. Fırça yerine gerçek görüntülerin, oranın, netliğin, ışığın kullanıldığı. Fotoğrafçı da başlı başına bir tahayyül insanı. Her deklanşör ışığında bir hayali gerçek olan masal kahramanı gibi.

Fotoğrafçının hayal gücü kuvvetlidir. Hayal dünyası oldukça renklidir. Bir çiçek bile o dünyada oldukça dramatik olabilir. Zaten bir manzarayı vizörden seyretmenin hazzı bambaşkadır.

Doğada çekime çıkmadan evvelki gece uyuyamadığım zamanları hatırlıyorum. Doğanın, ormanın veya bir şehrin içinde, kadrajımın ortaya dökeceği sürprizleri hayal ederken uyumayı unuttuğum geceleri hatırlıyorum. Fotoğraf, hayatı hassas çizgide yaşayanların sanatı, minik ayrıntıları fark edebilen, ufacık bir böceğin bile yaşam döngüsü ile ilgilenen insanların sanatı.

Fotoğrafçı tahayyül eder fotoğraf çeker. Her deklanşöre bastığında hissettiği duygu farklıdır ki bu da fotoğrafın hikayesini oluşturur. Yalnız bir ağaca bakarken kimsesizliği, bazen dik duruşu, bazen baş kaldırışı, bir meyve ağacına bakarken bereketi, bir gün batımında o tatlı hüznü hayal edip duyumsar. Ondan dolayı diyebiliriz ki fotoğraf da her sanat dalı gibi hayal ürünü bir gerçekliktir.

Mehtaplı bir gecede yıldızlara ve aya bakarken onların vizörden nasıl görüneceğini hayal etmek ve bu hayali gerçekleştirmek için bir dizi çalışma yapmak… aynen Van Gogh gibi.

Fotoğrafçı ile fotoğraf makinesi arasındaki çekim gücü enteresandır. Bir ressamın fırçaları yahut bir yazarın kalemi gibi… belki haftada birkaç defa eline alır fakat yürürken, bir şeyler izlerken hayal dünyasına yüzlerce kare kaydedilir. Sonra bir vuslat edasıyla fotoğraf makinesi ile buluşunca her hayal bir fotoğrafa dönüşür.

O halde fotoğraf önce o zengin hayal dünyasında başlar ve nihayet bir fotoğrafın içinde son bulur. Hayal dünyası her zaman rengarenk ve umut dolu olmayabilir. Fotoğrafçı ağır fotoğraflara da imza atabilir zaman zaman. Bir savaşın ortasındaki insanlar da bir doğal felaketin bıraktığı hasar da fotoğrafçının hayal dünyasında bulunur. Son olarak diyebiliriz ki fotoğrafçı için tahayyül etmek, bazen fotoğrafın içindeki o can yakıcı gerçeklik ile yüzleşebilmektir. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.