Bir Başına Aşk

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Resim

AŞK NEYE BENZER
Aşk neye benzer
Şu sorunun var mıdır tek bir cevabı
Kiminin aşkı bir balığa benzer belki
Senin aşkınsa okyanusa
Anne için evladıdır belki de aşk
Ney için ona aşkı üfleyen neyzeni
Aşk herkeste mi farklıdır peki
Benim aşkım seninkine
Eylüldeki bir aşk kasımdakine
Nazımın aşkı Mecnununkine
Zerre kadar da mı benzemez
Ey aşk neye ne kadar benziyorsun bilmiyorum ama
Rotasını kaybetmiş bir gemiden farksızsın bende 


​…
Seversin dünyayı doludizgin 
ama o bunun farkında değildir 
ayrılmak istemezsin dünyadan 
ama o senden ayrılacak 
yani sen elmayı seviyorsun diye 
elmanın da seni sevmesi şart mı? 
Yani Tahiri Zühre sevmeseydi artık 
yahut hiç sevmeseydi 
Tahir ne kaybederdi Tahirliğinden?
Usta şairin bu mısralarıyla girmek istedim söze. Çünkü birini sevmek için karşılık beklememeyi, aslolanın karşılık beklememeksizin onu sevmeye devam etmek olduğunu en güzel bu mısralar anlatıyor bana göre.

Çoğumuza göre karşılıksız aşk, aşk ve acı ikilisinin en dayanılmaz halidir. Çünkü en çok değer verdiğimiz, uğruna canından vazgeçecek kadar çok sevdiğimiz insanın da aynı duygular içinde olmasını bekleriz. Hal böyle olmayınca da dünyalar başımıza yıkılır onun da bizi sevmesi için her türlü çabayı gösteririz. Defalarca denedikten sonra yorulur bu sefer onu unutmamız gerektiğine inanır, ondan vazgeçmek için çabalarız. Peki, tüm bunlar için çabalamayı göze alır da insan neden onu uzaktan sevmeye tahammülü olmaz?

​ Sevgisinde karşılık bulamayınca neden hemen unutmaya yeltenir? Neden mi? Çünkü ağır gelir insana. Umutsuzluk, hasret, acı… İnsan bir başına bu duyguların üstesinden geleceğine inanmaz hiçbir zaman. Kendisindeki bu aşkın tüm bu duygular karşında yenik düşeceğini zanneder. Başta kabullenmek zordur. Belki hemen vazgeçemez, çabalar. Ancak aşkına karşılık bulamadığı her gün onu ümitsizliğe sürükler. Tek kaçış yolu olarak da unutmayı bulur kendine. İşte burada sorgulamak gerek. En başında yolun sonunu görsek yine de sever miydik onu?  Acı çekmemeyi aşka mı tercih ederdik yoksa… Her şeyi göze alıp onu karşılık beklemeden sevemiyorsak, aşkımız tüm acılara onun yokluğunda katlanacak kadar büyük değilse bizdeki bu aşk gerçekten aşk mıdır? Bence aşk sadece karşılık bulduğunda değeri olan bir şeyden öte yokluğunda da onu kalbinde yaşatacak, ölmeyi unutmaya yeğleyecek kadar çok sevmektir.

Kategoriler: Edebiyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.