Ayın Filmi “Barfi”

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Aşkın Neye İhtiyacı Var?

Aşk, iki âşık dışında başka şeylere de ihtiyaç duyar mı? Âşık olacağınız kişiyi seçme şansınız olsaydı; onda olmasını istediğiniz kıstaslar dışında, asıl olmasını istemediğiniz kıstaslar ne olurdu? Mesela sevdiğiniz kişinin sağır, dilsiz hatta otistik olması sizin için ondan vazgeçmeniz için bir sebep mi?
Murhpy yani onun deyişiyle Barfi ve Jhilmil için hiç böyle kıstaslar yok. Ya seversin ya da sevmezsin, sevdikleri kişinin sahip oldukları engel görünümlü şeyler aslında aşklarını besleyen şeyler belki de. Karşılıksız seviyor Jhilmil ve Barfi birbirlerini.
   Sağır ve dilsiz dünyaya geliyor Barfi, aslında ismi Murhpy ama onun telaffuzu ile “Barfi” oluyor ve herkes onu öyle kabul ediyor. Yaramaz, zeki, enerji ve hayat dolu Barfi. Kocaman bir kalbi var, sanki tüm dünyayı sevebilir. Ki seviyor da. Çok fazla duygu karışıklığı dahi yaşıyor. İyi bir ailenin, Shruti isimli kızıyla, yaptığı yaramazlıklar dolayısıyla tanışıyor Barfi ve beraber çok güzel vakit geçiriyorlar. Shruti onunla eğlendiğini, mutlu olduğunu fark ediyor. Shruti Barfi ile aşk esintileri yaşarken Shruti’nin ailesi onun için başka planları yapmaya devam etmektedir. Ve Shruti ailesinin de ikazlarıyla Barfi ile yollarını ayırır. Barfi Shruti’den gururu kırık bir şekilde ayrılır fakat onu hep bir yanında taşır eski bir aşk veya eski bir dost olarak. Ona kırılır ama ondan nefret etmez zaten Barfi genel olarak nefret etmez.

Yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle aslında yapmayacağı şeyler yapar Barfi ve çok önceden tanıdığı otistik arkadaşı Jhilmil ile yolları kesişir. Kesişen yolların bir yerden sonrası ayrılması gerektiğini bilen Barfi ne yaparsa yapsın Jhilmil ile bağını koparamaz. Çünkü ailesinin ve etrafındakilerinin olumsuz tavırlarından rahatsız olan mutluluğa aç olan Jhilmil o mutluluğu Barfi’de bulur. Ve onun peşine tatlı tatlı takılarak ondan kopmayacağını belirtir. Barfi ilk başlarda ona karşı çıksa da aslında ona bağlandığı için bu durum onun hoşuna dahi gider ve yollarına beraber devam ederler. 

Resim

​Eğlence, enerji ve mutluluk dolu bir yolculuktur onların ki. Zamanla birbirlerine daha çok bağlanırlar.
Birbirlerini engel görünümlü özellikleriyle kabullenip beraber yaşamaya devam ederler ki bir zaman sonra Shruti karşılarına çıkar. Shruti oldukça iyi durumlu biriyle evlenmiş fakat mutlu olamamıştır. Zamanında etrafındakilerinin de ikazlarıyla, dilsiz ve sağır bir adamla mutlu olamayacağını düşünen Shruti, konuşsa da onu duysa da onu anlamayan bir adamla evlendiği için, asıl mutlu olamamıştır. Ve bir zaman sonra Barfi’yi görmek pişmanlığını pekiştirmiştir. Barfi elbette Jhilmil’e olan sadakatini yitirmez ve Shruti ile arkadaşlığına masumca devam eder sadece bir dosttur onun için.
Barfi Shruti’yi tamamen unuttu mu bunu filmde anlamaya çalışıyorsunuz tam emin olmayarak ama emin olunan şeyler biri şu ki; Jhilmil ve Barfi birbirlerinde kusur görmeden birbirlerine sadakatlerini bozmadan birbirlerini en tatlı en masum halleriyle enerji dolu sevmişlerdir. Ve mutlu olmayı başarmışlardır.

Son olarak şu noktaya da değinmek istiyorum.
   Barfi onu sevdiğini düşündüğü insanlara test yapmaktadır. Tehlike anında ona güvenip onunla kalacaklar mı yoksa kendilerini kurtarmaya mı çalışacaklar; en yakın arkadaşı, hatta Shruti dâhil bu testi geçemez, tabii Jhilmil başarı ile geçer bu testi. Testin ayrıntılarını verip seyir keyfinizi azaltmak istemiyorum. İzlemenizi önerdiğim bu filmi izlerken bahsettiğim testin geçtiği sahnelerde size selam gönderiyorum gibi hayal edin lütfen “Ve aleykümselam”larınızı duyar gibiyim.  Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.