Aşk Kodlanır Mı?

Elif Çivi tarafından tarihinde yayınlandı

Robot bilimiyle uğraşan araştırmacıların bir sonraki hedefi robotlara duygu verebilmek. Peki duygu verilmeye çalışılan bu robotlara aşk duygusunu da vermek mümkün mü? Aşk dünya üzerinde en zor elde edebilen duygudur. İnsanın bile zor elde ettiği bu duygu kodlanabilir mi?

Bu soruların cevabı günümüzde dahi zor verilebilir? Ancak açıklanmaya çalışılırsa; Günümüzde insan duygularını taklit eden bazı robotlar yapılıyor. Japon firması Softbank’ın yeni tanıttığı “Pepper” da bunun bir örneği diyebiliriz.
Pepper ses tonunu, jest ve mimikleri analiz edebilmek için duygu yüklü bir motor ve bulut tabanlı bir yapay zeka kullanıyor. Elbette bu mimikler henüz gerçek duygunun sonucu olarak ortaya çıkan ifadeler değil. Bu robotlar şimdilik duyguları varmış gibi davranıyorlar. Bu “taklitçi” robotlar duygu sahibi değiller ama duygularını nasıl ifade  edeceği yolunda robotikçilerin çalışmalarını yansıtıyorlar.

Peki bu taklitçi robotlara aşk duygusu kodlanmış olabilir mi?
Robotların programlara değil de gerçek duygulara sahip olabilmesi için “Limbik Sistem” gibi bir sisteme gereksinimleri vardır. Çünkü insanların duyguları temel gereksinimleri çerçevesinde gerçekleşir. Bunlar; mutlu olma, üzülme, korkma, acıma, aşık olma, uyuma, soyunu devam ettirme vb. şeyler insanoğlunun temel gereksinimleridir.
Bunlar arasında aşk kodlanması en imkansız gereksinimlerdendir diyebiliriz. Çünkü insanın bile zor sahip olabildiği aşk duygusu bir robotta nasıl olurda kodlanabilir.

Dünyamızda aşkı bedenen bir olmadan ibaret düşünenler bu durumun aksine aşkın kodlanabileceğini ifade edebilirler. Ancak aşkın gerçek manasına vakıf olanlar bunun olmayacağının farkındadırlar. Çünkü robotlar insanlar tarafından insansı özellikler alınarak ortaya konulmuştur. Yani insanoğlunun sahip olduğu kadarı robotta mevcuttur. Robotları ortaya koyanların da aşk duygusuna baktığı pencereden bakılırsa aşkı kodladıkları ileri sürülebilir. Ancak durum öyle değildir. Çünkü aşk Allah’ın seçilmiş kullarına bahşettiği bir nimettir. Bu nimete sahip olmayanında bunu aktarması pek muhtemel bir durum değil.

Peki robotların duygulara gereksinimi var mıdır? Her şeylerini insanların verdiği bir robotun aşık olmaya gereksinim duyması zor bir durumdur. Sonuç olarak aşk kodlanabilecek kadar basit bir duygu olsaydı. Bu duyguyu elde etmeye çalışan ilk kişi Şeytan olurdu.


KAYNAKÇA

https://www.bilimkurgukulubu.com/genel/bilim-teknoloji/akilli-robotlar-tamam-peki-ya-duygusal-robotlar/https://onedio.com/haber/duygulari-olan-robot-gelistirildi-314989

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.